Ájurvéda.... Blahodárné byliny..... Jóga.... Jyotish...

šatavari

Používaná část: kořen.

Aktivující vlastnosti:

Tridóš: zklidňuje a utlumuje Vátu, snižuje a podporuje Pittu. Šatavari je co do povahy sattvická bylina, tudíž napomáhá harmonizaci celého organismu.

Účinky: je základním omlazujícím prostředkem pro ženy, jejich rozmnožovací systém, který upravuje jejich hormonální rovnováhu.

Varování: nevhodné pro těhotné, kojící ženy a děti.

Indikace: slabost ženských pohlavních orgánů, neplodnost, menopauza, výtoky, průjmy, úplavice, dehydratace, žaludeční vředy, zvýšená kyselost, plicní abscesy, kašel, herpes, recidivující horečka, doba rekonvalescence.

 

Šatavari (Shatavari, chřest hroznovitý, Asparagus racemosus) je léčivá popínavá horská ajurvédská bylinka dorůstající výšky až 2 metry, její hlízy jsou zdrojem fytoestrogenů, antioxidantů, alkaloidů, bílkovin, saponinů, škroby, slizy, třísloviny, vanilin, diosgenin a coniferin. Je základním omlazujícím prostředkem pro ženy, stejně jako Ašvaganda pro muže (ačkoli obě byliny mají účinky, které působí na oboje pohlaví). Šatavari je pro ženy tou nejlepší bylinou pro jejich rozmnožovací soustavu, podporuje produkci mateřského mléka, normalizuje menstruační cyklus, zvyšuje šanci vajíčka na oplodnění, předchází rozvoji fibromů a onemocnění prsů. Má též vynikající zklidňující účinky na sliznici žaludku, plic, ledvin a pohlavních orgánů a velmi dobře působí při léčbě žaludečních vředů. Zahání žízeň, udržuje organismus hydratovaný, doporučuje se tak při průjmech a úplavici. Zevně se užívá při ztuhlosti kloubů a také při svalových křečích.

Použití:

Při neplodnosti se doporučuje užívat 1 čajovou lžičku s mlékem a šafránem, protože má výborné tonizující účinky na dělohu a vaječníky.

Pro podporu tvaru prsou po porodu se užívá odvar šatavari s přepuštěným máslem (ghí).

Přihlášení