Používaná část: plod.
Aktivující vlastnosti: všechny chutě až na slanou, převažuje kyselá a sladká, ochlazuje. Vipák: sladká.
Tridóš: Vátu a Pittu snižuje, Kaphu a ámu při nadbytku ještě může zvýšit. Amalaki je co do povahy sattvická bylina přinášející štěstí.
Účinky: má ochlazující. Je to výživné tonikum, omlazující a afrodiziakální účinky, žaludeční, stahující, zastavuje krvácení, projímavé.
Varování: ve výjimečných případech může vyvolat silný průjem, úplavici).
Indikace: poruchy doprovázející krvácení, hemeroidy, kožní nemoci, anémie, bušení srdce, cukrovka, dna, závratě, gastritida, záněty tlustého střeva, žloutenka, osteoporóza, zácpy, nemoci jater a sleziny, bronchitida, astma, podporuje růst vlasů a zabraňuje předčasnému šedivění a vypadávání vlasů, vynikající stimulátor zraku, rekonvalescence po horečce, celkový úbytek sil a selhání tkáně, psychické poruchy. U duševních poruch se užívá jako pasta na hlavu. Posiluje ódžas (životní energii).
Amalaki, (nebo Amla Amlaka, Amlaki a existují i jiné varianty) nazývané též „Indický angrešt“ je výjimečné ovoce se spoustou pozitivních zdravotních účinků na lidský organismus. V Indii je považován za posvátný strom pro své velice výživné tzv. „nebeské ovoce“, které je vůbec nejbohatším přírodním zdrojem vitamínu C (3.000 mg v jednom plodu – třicetinásobně vyšší množství než pomeranč), který se v těle postupně uvolňuje. Obsahuje také třísloviny, cukry a minerály (chrom, zinek, měď). Působí proti stárnutí, celkově posiluje tělo i mysl. Plod Amalaki je v ajurvédské medicíně doporučován k vyživování tělesných tkání a celkovému posílení organizmu. Vytváří společně s Bibhitaki a Haritaki známou ajurvédskou kombinaci Triphala, podporující zdraví, duševní i tělesnou odolnost a imunitní systém organizmu. Amalaki je zejména díky obsahu tříslovin silný antioxidant. Z toho vyplývá jeho působení na organismus. Volné radikály způsobují totiž nejen poškození buněk, ale ovlivňují i některé metabolické pochody nebo produkty metabolismu. Z toho důvodu lze Amalaki použít u řady onemocnění, na která mají volné radikály vliv. Stará legenda praví, že v dávných dobách mudrc Chyawan obnovil své podlomené zdraví konzumací tohoto ovoce a poté se dožil vysokého věku.
Amalaki má četné farmakologické vlastnosti. Není jen účinným antioxidantem, ale má i antibakteriální, antivirové, antimutagenní, nematocidní, anabolické, antihepatotoxické, protizánětlivé, antihistaminické, spasmolytické, hypolipidemické vlastnosti, inhibuje houby a kvasinky, zabraňuje hyperhidróze, ulevuje při hypotenzi, působí i jako anacidum a proti nádorům. Navíc zvyšuje syntézu bílkovin a je užitečná u stavů hypoglykémie. Díky své ochlazující vlastnosti se Amalaki často vyskytuje jako složka léků na odstranění pálivého pocitu kdekoliv v těle a také na mnoho typů zánětů a horeček, což jsou všechno projevy rozrušení typu Pitta. Je součástí ájurvédské směsi zvané trifla.