Ájurvéda.... Blahodárné byliny..... Jóga.... Jyotish...

TĚLESNÉ BIORYTMY

Během našeho života se nestřídají pouze jednotlivé biorytmy fyzické (23 dnů), duševní (28 dnů) a psychické (33 dnů), ale z pohledu ájurvédy nás po dobu našeho života, v ročních obdobích a v denním životě neustále provází cykly tří regulátorů Váta, Pitta a Kapha. Díky znalosti těchto cyklů může člověk své tělesné i duševní zdraví zlepšovat a upevňovat.

DENNÍ BIORYTMUS

V našem těle dochází k různým cyklům - srdce tlukoucí každé tři čtvrtiny sekundy, plíce roztahující se, aby nabraly vzduch desetkrát až čtrnáctkrát za minutu. Na mnohé tělesné změny, jako např. proč člověk váží nejvíce v sedm večer, proč jsou naše ruce nejteplejší okolo druhé hodiny ranní, si Ájurvéda našla odpověď ve střídajících se rytmech "hlavních denních cyklech". Každý den námi prochází dvě vlny změn, z nichž každá přináší cyklus zmíněných regulátorů.

Dóša

Časové rozmezí

Vlastnosti cyklu

Doporučení („Ideální čas“)

KAPHA

od 06:00 do 10:00

Na úsvitu dne začíná periodou Kaphy. Po probouzení se tělo cítí sice odpočaté a klidné, ale též pomalé a těžké, což jsou všechno vlastnosti Kaphy. Je to doba „výstavbová“ a tělo koncentruje energii potřebnou na zvládnutí všech činností.

Při úsvitu je nejideálnější čas pro očistu, péči a léčení těla.

Vstávání:

06:00 - 08:00 hod.

od 18:00 do 22:00

Večer je uvolněný a pomalý, stejně jako časné ráno, ale západ slunce přivádí tělo zpět k stabilnímu místu odpočinku. Nyní Kapha inklinuje k netečnosti.

Ulehnout:

do 22:00 hod.

PITTA

od 10:00 do 14:00

Fyzicky nejaktivnější část dne. Přichází také největší chuť k jídlu, která vrcholí v poledne. Je to čas zodpovědný za metabolizmus a distribuci energie.

Oběd:

11:30 - 12:30 hod.

od 22:00 do 02:00

Tentokrát je využita energie Pitty na trávení večeře, udržení naší teploty a pro využití při přestavbě tkání, neboť regenerace naší tělesné schránky probíhá právě v této době.

Spát:

po 22:00 hod.

VÁTA

od 14:00 do 18:00

Váta ovládá nervový systém a bylo opravdu dokázáno, že nejlepší výsledky v mentálních testech byly naměřeny během odpoledne, v době, kdy umíte nejrychleji sčítat čísla a být nejvíce manuálně zruční. Zažíváme fyzický i mentální vrchol dne, i přesto část této periody bychom měli věnovat i odpočinku a uvolnění.

Večeře:

17:30 - 18:30 hod.   

od 02:00 do 06:00

Noční perioda Váty se projevuje v nervovém systému tím, že mozkové impulzy se začínají probouzet a přecházíme do aktivního spánku se sny, takzvaného REM-spánku – rychlý pohyb oči.

Ideální časy jsou přibližné a mění se s ročními obdobími. Ájurvéda upřednostňuje to, abyste se řídili sluncem a vstávali hodinu před rozedněním každý den v roce. Posuny na letní a zimní čas nám to především v letním období neumožňuje, ale pokud budeme vstávat ještě během periody Váty, využijete její priority, kterými jsou lehkost, rozjařenost a svěžest. Tyto vlastnosti se pak vlijí do vašeho těla a měli by Vám vydržet po celý den.

 

SEZONNÍ A ŽIVOTNÍ BIORYTMUS

Dóša

Roční období

Životní cykly

 

Věk

Chování

Stav dóš

 

KAPHA

Od poloviny března

do poloviny června

do 10 let

Dětský věk

„vývoj“

Období Kaphy

 

10 - 20

Dospívání 

„vzrušení“

Kapha se snižuje

Pitta se postupně zvyšuje

 

PITTA

Od poloviny června

do poloviny října

20 - 30

Mládí

„touha“

Období Pitty

 

30 - 40

Mládí

„účty“

Období Pitty (stres a ambice)

 

40 - 50

Mládí

„účty nebo prášky“

Období Pitty (stres či klid)           

Váta se postupně zvyšuje

 

VÁTA

Od poloviny října

do poloviny března

50 a více

Starší věk

„prášky a nemoci“

Období Váty

(léky pokud je život bez plánu, šťastný s plány)

 

Tyto regulátory jsou náchylné a zároveň i reagují na podnebí, počasí, naše nálady a na mnoho dalších vlivů, a zároveň je i každý člověk ovlivňován těmito regulátory, neboť jsou součástí i naší tělesné schránky. Každá buňka v našem těle obsahuje tyto tři regulátory, tzv tridóš.

 

 

 

Přihlášení