Ájurvéda.... Blahodárné byliny..... Jóga.... Jyotish...

Prakrti – stav dóš v době narození

Chcete-li žít podle ájurvédského způsobu života, je nezbytné, abyste znali svou základní bytostnou konstituci, prakrti. V předešlých článcích jsme se dozvěděli, že každá z dóš má své specifické a charakteristické znaky. Pokud zjistíte, ke kterému typu patříte, můžete se naučit svému tělu více rozumět. Díky tomu, že poznáte svůj osobní typ - prakrti, budete moci dosáhnout i lepšího zdravotního stavu. Je několik základních možnosti, ke kterému typu můžete patřit. Každý člověk by měl usilovat o to, aby všechny jeho dóši byly v rovnováze. Lidé si někdy myslí, že „vyrovnávat dóši“ znamená pokoušet se získat stejná množství dóš. To je omyl, vytvořit rovnováhu znamená docílit poměru dóš, který byl v době narození. Přesto, že se budete soustředit na svou konkrétní konstituci a budete se věnovat jedné nebo dvěma dóšám, mějte neustále na paměti, že funkční jsou vždy všechny tři.

Třídóšový typ:

Dóši mají tendenci se měnit, a existují tisíce způsobů, pomocí nich se mohou projevovat. Pravděpodobnost toho, že budou při narození zastoupeny dóši přibližně ve stejném poměru, je tak malá, jako to, že tři mince hozené do vzduchu, dopadnou na zem v téže době. Tento typ je opravdu velkou vzácností. Na jednu stranu to vypadá, že u tohoto vzácného typu je to asi nejlepší a nejjednodušší způsob, jak dosáhnout rovnováhy organismu, ale na druhou stranu je docela obtížné harmonizovat všechny tři dóši najednou. Jako nejdůležitější je brána dóša Váta, takže prioritou je uvést do rovnováhy především tuto dóšu. Zbývající dvě dóši se budou snažit dostat se do rovnováhy též, alespoň částečně. Rozhodně už bude snazší dostat i tyto dvě dóši do rovnováhy.  

3dosovytyp

Jednodóšový typ:

Jedna z možností je čistý jednodóšový typ, typ Váta, Pitta nebo Kapha. Typ Váty lze rozpoznat, ale Pitta nebo Kapha ve své čisté podobě jsou jen extrémním vyjádřením jedné dóši, to však pro většinu lidí neplatí.

 

1dosovytyp

  

Dvoudóšový typ:

Většina lidí vykazuje vlastnosti dvoudóšového typu. Namíchání dvou dóš může být v různém poměru a složení, přičemž jedna dóša převládá: Váta-Pitta či Pitta-Váta, Váta-Kapha či Kapha-Váta nebo Pitta-Kapha či Kapha-Pita.

2dosovytyp

 

Už při přečtení vlastnosti dóš v kapitole Tridóš a jednotlivé dóši jste mohli usoudit, které dóši jsou Vaší konstituci nejvíce nakloněny. Jednou z možností, jak určit svou osobní konstituci je vyplnění testu. Test Vám na vyžádání zašlu i s tím, jak jej vyplnit. V případě zájmu, pak tento vyplněný test poslouží jako vodítko pro osobní konzultaci.

Přihlášení