Dóši jsou v podstatě tři různé formy energie či tělesné živly. Jsou složeny z pěti základních elementů. Slovo dóša pochází ze sanskrtu a v překladu znamená „porucha“. Tyto energie nazýváme:
~ Váta (vítr), která je zastoupena elementy prostoru a vzduchu,
~ Pitta (žluč), která je zastoupena především elementem ohně a částečně též elementem vody,
~ Kapha (sliz), která je zastoupena elementy vody a země.
Dokonalá vrozená rovnováha těchto tří dóš je předpokladem pro zdravý organismus a mysl. Pouze tato rovnováha nám zaručuje dobré vzezření, neporušené orgány a dlouhý život. Naopak vychýlení ze stavu vyrovnanosti těchto tří energií propuká nemoc nebo zdravotní obtíže.
Na úplném počátku, v době početí, se smíchají tridóš ženy a muže při oplození vajíčka a začne dělení buněk. Po dobu těhotenství je tridóš embrya hodně ovlivňováno matkou. Na konci těhotenství už ale přispívá velkou měrou i budoucí človíček. Každá maminka již zná ty pocity, kdy ona v klidu a pohodě seděla na pohovce a odpočívala, zatímco její potomek se v bříšku převaloval, jakoby tam již procvičoval jógové asány. V tuto chvíli již neměli oba stejné složení svých tridóš. A najednou nastane ten kýžený den – narození. Právě v tento okamžik, je přírodou člověku dán jeho jedinečný, detailně propracovaný plán a ten se nazývá Prakrti neboli tělesný typ, což je vlastně přesné složení jeho jednotlivých dóš. Jak se dozvíme v jiných kapitolách dóši jsou ovlivněny mnoha faktory, roční dobou, počasím, ale i postavením planet a znamením zvěrokruhu, což je další odvětvím véd, známých jako Jyotish nebo též Džótish, což najdete v další složce těchto stránek.
Prakrti znamená v překladu „přirozenost“ – je to vaše základní přirozenost, která Vám říká, jak příroda chce, abyste žili. Vaše tělo ví, co je pro ně dobré a co špatné a dělá něco jedinečného s každou molekulou vzduchu, vody, a potravy, které přijímáte. Je vedeno svými vrozenými sklony, které by měly být v rovnováze. Jakmile si jednou začnete všímat i těchto vrozených tendencí a poslouchat je, zjistíte, že vaše fyziologie je schopná dosáhnout této rovnováhy sama a zajistit tak ideální zdravotní stav. Nastane-li však i nepatrná nerovnováha ve vašem systému může zasít semena nemoci. Choroba, které byste se měli vyhnout, je ta, které jste nejvíce náchylní, a to je naznačeno právě vaší prakrti. Vědět kdo jste, neboli znát svou prakrti, je nedocenitelným návodem k tomu, jak zdravě žít a co jíst.
Např. sklenice mléka obsahuje 120 kalorií, bez ohledu na to, kdo ji vypije, ale jeden člověk využije tyto kalorie hlavně k uložení tuku, zatímco jiný jich většinu přemění na energii – tělo dítěte si vytěží spoustu vápníku na stavbu nové kostní tkáně, zatímco staršímu člověku tentýž vápník projde ledvinami a jestliže si jeho tělo už neumí účinně poradit s vápníkem, může se změnit na bolestivé ledvinové kameny. Pizza s přídavkem sýra je pro většinu z nás relativně neškodná, ale pro někoho s nemocnými tepnami může být potenciálně i smrtelná – strávený tuk může být tou poslední kapkou, která způsobí odtržení jednoho z ložisek tukových plaků, které blokují cestu k srdci. Masivní infarkty bývají výsledkem i takovýchto nepatrných situací. Naopak dokonce velice žádoucí je vysoký obsah tuku pro ty, kteří nemohou přibrat na váze při normální stravě.
V televizi a „odborníky“ je každý nabádán, aby ráno vypil sklenici pomerančové šťávy, ale někteří lidé z ní pálí žáha nebo bolí žaludek. To není nic nenormálního, je to pouze znamení toho, že patří ke specifickému tělesnému typu, pro který kyselost pomerančové šťávy není zrovna ideální. Stejně tak člověk, jehož nervy nebo žaludek podráždí šálek slabé kávy, je od přírody jiný než ten, který vypije tři šálky černého espressa, aniž by něco pocítil. Vaše reakce na šálek kávy, studený průvan, kritiku od svého šéfa, milostný dopis nebo deštivé počasí, je signálem, který vám posílá váš tělesný typ. Je to signál velice osobní, na který se můžete naladit jen vy sami. Když začnete poslouchat všechny tyto signály, které se k vám vysílají den za dnem, minutu za minutou, všimnete si, že ovlivňují vaše nálady, chování, vnímání, schopnosti, vztah k jiným lidem a mnoho dalších věcí. Váš „tělesný typ“ je vlastně váš skutečný svět, osobní realita, kterou vyrábíte z tvořivého jádra uvnitř. Navzdory obrovským rozdílům od jedné osobnosti k druhé sdílíme stejný rozsah emocí. Je jasné, že je něco mezi myslí a tělem ( dóši ) a je také jasné, že se setkávají. Pokaždé, když dojde k nějaké události v mysli, dojde k odpovídající události v těle. Jestliže se dítě bojí tmy, jeho strach na sebe vezme fyzickou podobu adrenalinu v jeho krevním oběhu a začne plakat nebo se třást strachem, popřípadě obojí.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Poznání vlastního tělesného typu je prvotním krokem k dokonalému zdraví. Třemi důležitými důvody, proč znát svůj tělesný typ jsou:
- Když porozumíte tělesným typům, začnete podnikat preventivní kroky v době nejúčinnější.
- Tělesné typy činí prevenci specifičtější – nikdo není náklonný ke všem nemocem.
- Tělesné typy činí léčbu přesnější, když už se choroba projevila – choroba je jedna, ale léčení různé.
- A konečně, znát svůj tělesný typ je podstatné pro pochopení sebe sama.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
VÁTA (VÍTR)
Význam slova váta lze odvodit ze sanskrtu, v němž znamená „pohybovat se“ či „nadchnout se“.
U osob typu váta tedy dominují dva elementy – prostor (sluch) a vzduch (hmat). Tento tělesný regulátor je spojen s tělesným pohybem a nervovým systémem. Tělesná aktivita společně s velkou citlivostí se zrcadlí v jejich zálibě ve sportu nebo umělecké činnosti. Její nejdůležitější vlastností je to, že vede ostatní dvě dóši, to znamená, že ztrácí rovnováhu jako první a strhne k nerovnováze i obě další. Je-li však v rovnováze, jsou obyčejně v rovnováze i další dvě dóši. Vyrovnání této dóši je proto důležité pro každého.
Hlavní tělesné funkce jsou spojené s pohybem: dýchání, polykání, buněčné funkce, přívod živin k buňkám a vylučování odpadních látek, krevní oběh, činnost srdce, pohyb svalstva, smyslové, paměťové a duševní funkce. Nejdůležitější funkcí je řízení centrálního nervového systému.
Hlavními vlastnostmi tohoto tělesného regulátoru jsou: proměnlivá či nestálá, suchá, hrubá či drsná, pohybující se, studená, lehká, rychlá a je dominantní dóšou, takže vede ostatní dóši. Počasí, strava, tělesné pocity a stavy, jakož i vše těchto vlastností tento tělesný regulátor navýší.
PROMĚNLIVÁ či NESTÁLÁ: je základní vlastností Váty. Jsou méně stereotypní, nepředvídatelní, ale jejich variabilita - ve velikosti, tvaru, náladě a činnosti, je jejich ochranou značkou. Duševní i fyzická energie přichází v návalech, bez stálosti. Snadno se unaví, sklon k přepínání se. Snadná vzrušivost, milují jakékoli vzrušení a potřebují neustálou změnu, což ale vede i k náladovosti. Nepravidelný hlad a trávení, mají hlad kdykoliv ve dne nebo v noci. Chodí spát každou noc v různou dobu. Vynechat jídlo není žádný problém, všeobecně mají nepravidelné návyky. Nestálé trávení, jeden den tráví jídlo dobře a druhý den špatně. Výbuchy emocí, které mají krátké trvání a jsou rychle zapomenuty.
SUCHÁ: zvyšuje agni (trávicí oheň) a suchost, vstřebávání, nadýmání, nervozitu - vede to k suché kůži, suchým nebo nelesklým vlasům, matným a nelesklým očím, velmi malému nebo mírnému pocení. Kůže může snadno praskat a být náchylná k lupence nebo ekzémům.
HRUBÁ či DRSNÁ: zvyšuje agni, je důvodem praskání povrchu (kůže, kosti) a hrubě strukturovaným vlasům. Ruce a nohy, ale i zuby mohou být příliš velké nebo příliš malé pro dané tělo. Vyčnívající kosti, klouby, šlachy nebo vystouplé žíly. Typické je praskání kloubů. Vyčnívající či křivé zuby nebo otevřený skus je pro vátu charakteristické.
POHYBLIVÁ: Oběh je dobrý nebo špatný, v závislosti na tom, jak dobře je tato dóša vyvážená - nadmíra Váty vyvolá vysoký, stejně jako nepravidelný srdeční rytmus, svalové křeče, třesy, a záchvaty, bolesti zad. Nervózní, těkavý pohled je znakem nevyvážené Váty. Projevuje se u nich nadšení, živost a velká představivost.
STUDENÁ: vytváří zkřehlost, nevědomost, křeče, strach, necitlivost. Vede ke studeným rukám i nohám a celkové neoblibě studeného podnebí.
LEHKÁ: lehká, štíhlá postava, úzká ramena i boky. Lehký přerušovaný spánek a nespavost. Zvyšuje agni a napomáhá trávení, zabraňuje hromadění.
RYCHLÁ: rychlé trávení může vytvářet vředy, rychlost má vliv na tělo a jeho pohyby, podporuje ostrost a rychlé chápání - což vede k mnoha souvisejícím charakteristickým rysům: jakoukoli činnost provádí rychle, chůzí počínaje a spánkem konče. Má schopnost rychle vstřebávat nové informace, které jsou také rychle zapomenuty. Dobrá představivost nebo děsivé sny. Roztěkané, neklidné činnosti, sklon k dělání si starostí.
Vyrovnaný člověk typu váta je nakažlivě šťastný, nadšený a plný energie. Mysl je čistá a čilá, jeho vnitřní ladění je radostné. Přesto, že mají rádi změny, jsou výjimečně citlivé na změny ve svém okolí. Mají rychlé reakce na zvuk a dotek, nemají rády velký hluk. Osobnosti, které jsou temperamentní, plné života, snadno vzrušivé, nepředvídatelné a mnohomluvné vyjadřují těmito vlastnostmi právě vátu. Když jsou však z rovnováhy, jejich sklon k impulzívnosti způsobuje, že se takoví lidé přepínají – jejich vzrušení se pak změní na vyčerpání a poté na chronickou únavu, úzkost nebo depresi, bolesti hlavy nebo zad, nespavostí. Typická negativní emoce vyvolaná stresem je úzkost nebo strach. Typické zažívací potíže jsou chronická zácpa nebo plynatost. Žaludeční křeče stejně jako premenstruační bolesti se obecně připisují této dóše. Příčinou nerovnováhy dále bývá zejména nadměrná aktivita a neschopnost uvolnit se. Také emočně vypjaté vztahy, nedostatek emocionální podpory nebo podpory v rodině bývají často další příčinou narušené rovnováhy váty. Dalšími příčinami navýšení dóši Váta mohou být studené a větrné počasí, nadměrná konzumace listové zeleniny nebo syrových pokrmů, nepravidelný způsob života, absence jakéhokoli životního řádu a rutiny, jakékoli poranění či ztráta krve.
Základy, které vedou k vyrovnání Váty:
~ pravidelnost – je klíčem k vyrovnání,
~ ticho a klid,
~ pozornost tekutinám – během dne pijte hodně teplých tekutin, abyste zabránili dehydrataci,
~ hojný odpočinek – to je nejdůležitější pro jakýkoliv problém této dóši (spánek, meditace),
~ teplo,
~ stálý a pravidelný přísun potravy – především stravu uklidňující tuto dóšu,
~ masáž – pomáhá všem dóšám, ale pro typ Váta to platí dvojnásob (především olejová masáž abhjanga),
~ základní a nejúčinnější terapeutickou činností je klystýr.
PITTA (ŽLUČ)
Význam slova Pitta lze odvodit ze sanskrtu, v němž znamená „rozpálený“ či „pálit, hořet“.
U osob typu Pitta dominují dva elementy – především oheň (zrak) a částečně i voda (chuť). Tento tělesný regulátor řídí veškeré biochemické pochody v organismu, včetně tvorby tepla. Dodává tělu barvu, jas a teplotu, stejně tak jako intelekt, obezřetnost a zrak. Řídí mimo jiné také pocity hladu, žízně a chuti – velký hlad a žízeň. Osoby typu Pitta jsou inteligentní, precizní, ale velmi často reagují unáhleně nebo přemrštěně. Při stresu mají sklony ke hněvu a podrážděnosti. Mívají sklony k nadměrnému pocení a pocitům horka – proto mají také averzi k horkému počasí. V létě jejich obličej jakoby vře, naskáčou jim pihy a často se jim tvoří vřídky či uhříky. Spánek je lehký, ale nepřerušovaný. Osoby typu Pitta bývají netrpělivé a chybí jim vytrvalost.
Hlavní tělesné funkce jsou spojené s metabolismem: dále pak k udržení tepla.
Hlavními vlastnostmi tohoto tělesného regulátoru jsou: horká, ostrá, vlhká a tekutá, kysele vonící, jemná. Počasí, strava, tělesné pocity a stavy, jakož i vše těchto vlastností tento tělesný regulátor navýší.
HORKÁ: podporuje agni a napomáhá trávení, čistotu, rozpínavost, zapálení, zlost, nenávist - vede k teplé, ruměné kůži, jakémukoliv druhu zápalu nebo hyperaktivnímu metabolismu, pocitům horka v žaludku, játrech, střevech atd. Pitty obvykle milují zmrzlinu a mají rády studené pokrmy a nápoje, které kompenzují jejich vlastní horko.
VLHKÁ A TEKUTÁ: což se může projevit v hojném potu - horké, zpocené dlaně jsou pro Pittu typické. Tato vlastnost dává Pittě averzi k vlhkému letnímu počasí.
OSTRÁ: což vede k ostrovtipné mysli, ale také k břitké řeči; tatáž vlastnost se může změnit na nadměrnou kyselost v těle a nadměrnou sekreci žaludečních šťáv.
KYSELE VONÍCÍ: což dává vznik zkaženému dechu, Při nadbytku Pitty dochází k nepříjemně nakyslému tělesnému pachu či moči nebo nadměrně páchnoucí stolici.
JEMNÁ: snižuje agni, snižuje hrubost, zvětšuje lásku a potřebu opatrovat.
Vyrovnaný člověk typu Pitta je spokojený a vyrovnaný, což patří k jejich charakteristickým znakům. Při této konstelaci dosáhne vysoké úrovně energie, která podporuje jeho tělesné aktivity. Nejsou u něho patrné návaly horka nebo zánětlivá onemocnění. Pokud je však Pitta nevyrovnaná dochází k agresivitě, tvrdohlavosti, bezohlednosti a vyvolán pocit nespokojenosti. Další příznaky jsou silné pocení, pálení v těle, vyrážka, pocity, že upadnete do bezvědomí, škubání v některých údech, velká žízeň, tmavožlutá moč, nepříjemný zápach.
Základy, které vedou k vyrovnání Pitty:
~ umírněnost – příliš se nepřepínat,
~ rovnováha aktivity a odpočinku – střídání aktivity a odpočinku je základním rytmem života,
~ chlad – v jakékoliv podobě neutralizuje nadměrný oheň v těle,
~ pozornost volnému času – relaxujte, večer vypněte telefon a nenoste si práci domů,
~ vystavení přírodní kráse – radujte se z přírodní krásy co možná nejčastěji,
~ snížení stimulantů – všechny vedou k navýšení Pitty. Pít alkohol je jako lít benzín do ohně,
~ vyvarovat se nečistot všeho druhu – velká citlivost na zkažené jídlo, vodu, vzduch atd,
~ masáž – velice pomáhá třít si olejem postižená místa,
~ základní a nejúčinnější terapeutickou činností jsou projímadla.
KAPHA (SLIZ)
Význam slova Kapha lze odvodit ze sanskrtu, v němž znamená „netečnost, flegmatismus“ či také „objímat, držet pospolu“.
U osob typu Kapha dominují dva elementy – voda (chuť) a země (čich), což určuje, oproti předcházejícím dóšám, výrazně stabilní povahu. Tento tělesný regulátor představuje sílu a odolnost, je odpovědný za promazání a strukturu těla. Propůjčuje jedinci sílu, jemnost a spokojenost, reguluje vývoj tělesných buněk a schopnost jejich množení. Vyznačují se velkou trpělivostí a málokdy se rozzlobí, dojde-li však k tomuto, je velmi těžké je uklidnit. Snaží se dodržet, co slíbí a nelžou. Je ztělesněním odhodlanosti, nadšení, moudrosti a plodnosti. Potřebují nejdelší spánek a ráno se jim nechce z postele.
Hlavní tělesné funkce jsou spojené s tělesnou stavbou: dále pak se sliznicemi a řídí hospodaření s vodou a tuky.
Hlavními vlastnostmi tohoto tělesného regulátoru jsou: těžká, sladká, pomalá, nepohyblivá, stálá, mastná, měkká. Počasí, strava, tělesné pocity a stavy, jakož i vše těchto vlastností tento tělesný regulátor navýší.
TĚŽKÁ: zvětšuje hromadění výživy, je těžký, lenivý, strnulý. Jakákoliv těžká porucha naznačuje nerovnováhu Kaphy, ať již je to obezita, těžké trávení nebo těžký, tísnivý druh deprese.
SLADKÁ: (hromadí), což vede k přibírání na váze nebo cukrovce, jestli-že je tělu dodáváno příliš mnoho sladkostí.
POMALÁ: lenivý, loudavý, pomalu pohyblivý, relaxační. Je to vyjádřeno v pomalých, plynulých pohybech lidí typu Kapha, spolu s pomalou řečí a rozvážným myšlením.
NEPOHYBLIVÁ: snižuje agni, podporuje stabilitu, vytváří však překážky a nadýmání, vede k oddanosti.
STÁLÁ: vede u typu Kapha k sebeovládání. Tělesné procesy se nevychylují do extrémů. Typ Kapha zůstává neovlivněná jakýmikoliv změnami, které by jiné tělesné typy vyvedly z rovnováhy.
MASTNÁ: snižuje agni, podporuje hladkost, vlhkost, mastnost, ráznost, prudkost, slitování a lásku.
MĚKKÁ: snižuje agni, tvoří měkkost, chutnost, relaxaci, uvolňuje, jemnost, laskavost, starostlivost - což vede k široké paletě charakteristických rysů, jako, např. měkké kůži a vlasům, měkké či dobrácké povaze, milému či citlivému pohledu očí.
Vyrovnaný člověk typu Kapha je tělesně silný, mívá statnou a souměrnou postavu, pevné klouby a šlachy. Je shovívavý, statečný, psychicky vyrovnaný, klidný a soucitný. Pokud je však nevyrovnaný, je ospalý, má sladkou chuť v ústech, pocit chladu nebo žaludeční nevolnosti, šimrání v krku, přílišné slinění, pocit tíže v údech, bělavé zbarvení moče i stolice, bělavé zakalení očí, duševní i tělesnou malátnost.
Základy, které vedou k vyrovnání Kaphy:
~ stimulace – ranní káva je pro typ Kapha nepostradatelností,
~ různost zážitků – pestrost v životě, vyhledávání nových zážitků,
~ pravidelné cvičení – nejlépe každý den, nejlepší způsob jak zabránit stagnaci a hromadění toxinů,
~ hlídání váhy – sklon k nadváze je trvale přítomen, už jen při pohledu na jídlo,
~ snížení sladkostí – omezení sladkých pokrmů všeobecně,
~ teplo a sucho – udržování tepla, pití teplých tekutin a vyhýbání se vlhku, chránit si nos, krk a plíce,
~ masáž – provádět suchou masáž gharšána,
~ základní a nejúčinnější terapeutickou činností je vyvolání zvracení.